Jak vybrat postel a rošt pro zdravý spánek

Spánku se věnujeme téměř třetinu života. Kvalita spánku je tedy velice důležitá pro naše zdraví a ta je zase přímo úměrná kvalitě postele, na které spíme. Abyste ráno vstávali odpočatí, předcházeli problémům s páteří, dýcháním a zažíváním, připravili jsme pro vás následující řádky, které vám s výběrem správné postele pomůžou.

Design záleží zcela na vašem vkusu. Postel je centrálním kusem nábytku vaší ložnice a měla by být i její ozdobou. Dnes najdeme na trhu široké spektrum designového provedení postelí. Nejčastěji používanými materiály jsou dřevo, kov a laminovaná dřevotříska. Výjimkou nejsou také lůžka čalouněná. Tady radit nebudeme, každý má v oblibě něco jiného. Raději připomeneme, co vše je dobré při výběru vhodné postele zohlednit.

Rozměry

Délka postele by měla být úměrná výšce naší postavy. Pro zdravý spánek by měla být plocha lůžka nejméně o 20 – 25 cm delší, než je vaše výška.

Šířka postele pro dospělou osobu počítá u jednolůžka nejméně s 90 cm a u dvojlůžka je pak minimum 160 cm. Pokud disponujeme dostatkem prostoru, určitě si pro větší pohodlí dopřejeme větší plochu.

Výška postele, která je také závislá na tloušťce použité matrace, by měla být nejméně 40 cm. Je to důležité hlavně pro pohodlné vstávání. Pokud jste vyšší postavy, nebo nějaké pohybové problémy, doporučuje se vyšší postel. Na trhu seženete postele, které mají matraci ve výšce až kolem 65 cm.

Materiál rámu

Nejčastěji používanými materiály jsou dřevo, laminovaná dřevotříska a kov. Nejlevnější je laminovaná dřevotříska. Pokud však není zpevněná dřevěnými, případně kovovými prvky na konstrukci postele příliš vhodná není.  Asi nejtrvanlivější je kovová konstrukce postele, pokud je provedena z dostatečně pevného profilového železa. Váha takové postele bude vyšší, ale postel je pak o to stabilnější. Velmi odolná je také postel z masivu, tedy z masivního dřeva, zejména z jeho tvrdších a pevnějších druhů jako je buk, dub nebo některé tropické dřeviny. Smrkové nebo borovicové konstrukce postelí budou sice levnější, ale nebudou tak pevné.

Konstrukční provedení

Nejběžnější jsou jednolůžka, manželské dvojpostele a dětské postele. Pokud musíme šetřit místem, mohla by nám pomoci sklopná postel, kterou její mechanismus umožňuje přes den bez větší námahy přiklopit ke stěně, kde nezabírá téměř žádné místo. Místo lze ušetřit také pořízením patrové postele, která je oblíbená zejména u dětí. Na trhu můžeme také nalézt postele rozkládací. Ve složeném stavu jsou to vlastně válendy, které lze na noc jednoduše rozložit tak, že vznikne plnohodnotné dvojlůžko.

Při koupi si také všimněte bočnic postele. Pokud jsou v rovině s roštem, může docházet k posunu matrací. Pokud se jedná o dvojpostel, bude rozhodně lepší použít matraci vcelku. Pokud je zase bočnice moc vysoká, může při sednutí na okraj postele, tedy při vstávání tlačit a překážet. Ideální výška bočnice nad roštem je mezi 3 – 7 cm.

Čelo postele je nejen designovým prvkem, ale pokud je plné, také zabraňuje průvanu, kterému by byla během spánku vystavena naše hlava a tvoří oporu pro polštář.

Většina dnes prodávaných postelí nemá pevně zabudovaný rošt, případně se prodává jen rám postele bez roštu. Je to spíše výhodou, protože rošt je prvkem postele, který spolu s matrací nejvíce ovlivňuje pohodlí a kvalitu našeho spánku. Rošt je tedy lepší vybírat zvlášť, podle potřeb a požadavků každého jednotlivce. Tedy i v manželské posteli může být v každé polovině lůžka rošt rozdílné konstrukce.

Nejjednodušší a také nejlevnější jsou pevné laťkové rošty. Vyžadují vyšší matraci, protože nejsou schopné tvarového přizpůsobení. Tuto schopnost naopak mají všechny ostatní rošty – tedy pružné lamelové, případně segmentové. Lamelové rošty se mohou lišit materiálem lamel a jejich pouzder. Vrcholem jsou rošty se seřiditelnou tuhostí lamel.

 

Luxusní novinkou jsou rošty segmentové, které jsou tvořeny velkým množstvím jednotlivých segmentů, které jsou vybaveny 3D odpružením. Další technologickou „vychytávkou“ je možnost polohování roštů pod hlavou, případně i pod nohama a to buď manuálně pomocí kliky, nebo za využití elektrického pohonu.

Nyní víte, na co si dát při výběru postele a roštu pozor a jaké máme možnosti výběru. Teď už stačí jen navštívit stránky některého z e-shopů s nábytkem, například interion.cz, a po zakoupení té vaší postele jen sladce a pohodlně spát.

K tomu však budeme ještě potřebovat vhodnou matraci. S výběrem té správné, právě pro vás, vám pomůžeme v dalším samostatném článku.