Sedací soupravy

Správná sedací souprava je nedílnou součástí každého obývacího pokoje a zároveň je jeho excelentním doplňkem. Sedací souprava zajistí chvíle odpočinku a relaxace jak Vám, tak i vašim návštěvám či rodinným příslušníkům.

 

Velikost a tvar sedací soupravy

Před nákupem je vhodné si dobře rozmyslet, jak často a k jakým účelům budete sedací soupravu využívat. Pokud máte malý byt, bohatě postačí trojsedák, který můžete doplnit například křesly pro usazení návštěv. V dnešní době se setkáte i se sedačkami ve tvaru ´´L´´, které se vyrábějí i v menších rozměrech.

Pokud ovšem máte velkou rodinu nebo často přijímáte návštěvy a máte dostatek prostoru, je ideální zvolit větší sedačky ve tvaru ´´L´´ nebo ´´U´´, které nabídnou maximální komfort a jsou zpravidla vybaveny úložným prostorem a také prostorem na příležitostné spaní, který jistě oceníte při pořádání večírku nebo rodinné sešlosti.

Sedací soupravy jsou většinou rozděleny do tří různých tvarů:

  • I – krátká sedací souprava (dvojsedák, trojsedák), často také doplněna křesly
  • L – nejčastější a zákazníky nejoblíbenější sedací souprava, která většinou nabízí i matraci pro příležitostné spaní
  • U – tato sedací souprava je vhodná do prostornějších místností a nabízí veškerý komfort díky své velikosti a dostatku úložného prostoru

Často se také setkáte s označením sedacích souprav:

  • 3+1+1 – trojsedák s dvěma křesly
  • 3+2+1 – trojsedák s dvojsedákem a křeslem
  • Rohová – neboli sedačka ve tvaru ´´L´´

Materiály

Máte-li vybranou sedačku vhodnou do vašeho bytu či domu, ještě musíte zvolit správný materiál, který Vám bude vyhovovat. Nejčastěji se setkáte s levnějšími sedačkami s dřevěnou kostrou, které jsou potaženy látkou, ekokůží nebo jejich kombinací. Pocit luxusu si naopak dopřejete u sedacích souprav, které mají pevnou kovovou nebo masivní kostru a jsou potaženy pravou kůží.

Používané typy materiálů:

LÁTKA – Potahové látky čalounění jsou vyráběny v nespočtu provedení a variant, které se liší hustotou, otěruvzdorností, strukturou a dalšími vlastnostmi.

Vyrábí se většinou z polyesteru, polyuretanu, nylonu, polyamidu a některé látky v menším procentu obsahují i bavlnu. Prodávané látky, kterými se čalouní nábytek, splňují dobrou otěruvzdornost, ale je důležité, aby se o látku pečovalo a nepřišla do kontaktu s drsnými předměty či zvířaty.

KOŽENKA – Se vyrábí nepřímým nanesením buď samotného PVC (polyvinylchlorid), nebo PU (polyuretan) spolu s PVC na podkladový materiál, což může být tkanina, úplet nebo netkaná textilie. Koženka má různou povrchovou úpravu – dezén, lakové provedení, různé vzory a barvy potisku, barevnost. Koženka je neprodyšná.

EKOKŮŽE – Je syntetická kůže, k jejíž výrobě se používají polyuretanové materiály netoxického materiálu, které jsou složením, prodyšností a odolností materiálu velmi podobné pravé kůži. Tento materiál nahrazuje koženku, proti které má výhodu, že má propustnost vzduchu, materiál není uzavřený a dýchá. Jedinou drobnou nevýhodou ekokůže je fakt, že má přibližně 4x nižší otěruvzdornost než pravá kůže.

PRAVÁ KŮŽE – Zpracovaná pravá kůže ze zvířat se nazývá useň, ale slovo kůže se používá jako synonymum slova useň. Zpracovává se v několika různých provedeních, například kůže lesklá, hladká či vroubkovaná.

LEPENÁ KŮŽE – Pokud v popisu naleznete slovo lepená kůže, tak vězte, že se nejedná o pravou kůži, ale o strojově lepené odřezky a odpady z kůže, které se slisují nebo drtí a poté se k sobě lepí ve většině případů pryskyřicí nebo lepidlem.

Pokud potřebujete vybavit svůj dům či byt novou sedací soupravou, navštivte e-shop interion.cz, kde naleznete nespočet různých tvarů a variant sedacích souprav a navíc Vám při výběru rádi poradí.