Výběr zahradního nábytku

Konečně je tady jaro, sluníčko začíná hřát a kávička nebo dobré vínečko pod slunečnou oblohou v krásném koutě vaší zahrady chutná opravdu nejlépe. Abyste se mohli pohodlně usadit, pomůžeme vám vybrat ten správný zahradní nábytek.

 

Kovový zahradní nábytek

Jeho největší výhodou je vysoká pevnost a tedy i nosnost. Kvalitní nábytek na zahradu, vyrobený z kovových materiálů je pro svou odolnost a trvanlivost vhodný nejen do soukromých zahrad, ale i pro komerční využití. Moderní technologie povrchové úpravy kovových materiálů pak zaručují jednoduchou údržbu, která spočívá v prostém omytí vodou, při silnějším znečištění pak s přídavkem běžného saponátu.

Nevýhodou pak může být snad jen vyšší hmotnost u produktů vyrobených z ocelových profilů. Pokud si však vybereme zahradní set, pro jehož výrobu byly použity lehké a dostatečně pevné slitiny hliníku, vyšší hmotnost nás rozhodně trápit nebude.

 

Plastový zahradní nábytek

V základním provedení je velmi levný. Pokud není přetěžován a budete mu poskytovat alespoň základní péči, která spočívá v prostém omytí vodou, pro důkladnější očistu pak s přídavkem saponátu může vám sloužit k vaší plné spokojenosti dlouhá léta.  Je velmi lehký a ve většině případů je také konstruován jako stohovatelný a tedy dobře skladovatelný

Povrchy jsou však náchylné k oděru, protože plast je poměrně měkký materiál. Většina plastů také časem degeneruje a ztrácí svou pevnost a pružnost, zejména pokud jsou vystaveny teplotám pod bodem mrazu. Probarvené plasty pak mají tendenci při dlouhodobém vystavení povětrnostním podmínkám šednout.

Druhem plastového zahradního nábytku jsou také v dnešní době velmi oblíbené sety vyrobené z umělého ratanu, což je vlastně plastová skořepina se strukturou proplétaného ratanu, vyztužená zcela skrytou kovovou kostrou. Tím je dosaženo nosnosti a pevnosti srovnatelné s kovovým nábytkem. Tyto sety jsou velmi pohodlné, vyráběné v několika barevných odstínech a v nespočtech tvarů, ale také cenových relací. Vhodné je použití polstrů, které bývají součástí setů. Ošetření je stejně jednoduché jako u plastového nábytku.

Negativem těchto setů je snad jedině poněkud vyšší hmotnost a zejména vysoké nároky na prostor pro mimosezónní skladování.

 

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevin, které se používají na výrobu nábytku pro vaše zahrady je mnoho. Nejvhodnější pro jeho výrobu jsou exotické, většinou původem asijské dřeviny. Nejznámější jsou eukalyptus, teak, akácie, meranti nebo durian. Ve všech případech se jedná o tvrdé tropické dřeviny původem z Asie, Austrálie nebo Afriky. Vzhledem ke svému původu jsou velmi odolné vodě i slunečnímu záření. Jejich životnost je i v našich klimatických podmínkách i bez impregnace několikanásobně vyšší než u našich evropských dřevin. Jako každé dřevo ale nasakují vodu a při rychlém vyschnutí se mohou kroutit i praskat. Proto je i u těchto dřevin správné ošetření podmínkou jejich dlouhé životnosti při zachování přirozené krásy dřeva. Jako nejvhodnější způsob impregnace se doporučuje napuštění speciálním olejem a to alespoň jednou za sezónu.

Nevýhodou je poněkud vyšší cena.

Pro výrobu exteriérového nábytku se v našich podmínkách využívají i evropská dřeva, z měkkých nejčastěji smrk nebo borovice, ale také tvrdší a pevnější dub a buk. Zde je však podmínkou dlouhé životnosti ve vnějších podmínkách kvalitní hloubková impregnace a pravidelná údržba napouštěcími oleji nebo lazurami. Měkká dřeva mají také poněkud nižší pevnost a tedy i nosnost a povrchovou odolnost proti vrypům. Tyto nedostatky a nutnost zvýšené péče je vyvážena nižší cenou.

Z hlediska konstrukčního provedení jsou na trhu sety pevné, skládací, ale i s možností stohování.

Nepopiratelnou výhodou je rozhodně luxusní vzhled přírodního dřeva a ve většině případu nízké nároky na skladovací prostory.

Nevýhodou pak snad jen vyšší cena oproti plastovému provedení a poněkud náročnější údržba.

Tak jsem snad na nic nezapomněl a nyní už také můžete navštívit některý z internetových obchodů, například www.interion.cz , kde si vyberete nábytek pro své zahradní posezení. Určitě vám ho i dovezou až domů a pokud si budete přát i smontují. Na vás už je pak jen si užívat s rodinou a přáteli pohodlné posezení blízko přírody. Já už taky utíkám na zahradu se pohodlně usadit k vínečku, než zapadne sluníčko.