Druhy zahradního nábytku

Jarní a letní měsíce jsou přesně obdobím, kdy jste často venku na zahradě či terase a potřebujete tyto prostory vybavit vhodným nábytkem. Na výběr je široké spektrum různých materiálů a provedení a tento článek Vám přiblíží základní materiály, ze kterých se zahradní nábytek vyrábí a jaké jsou jejich vlastnosti.

Ratanový zahradní nábytek

Nábytek z přírodního ratanu můžete používat uvnitř pod střechou i na zahradě. Pravý ratan je na rozdíl od toho umělého potřeba více hýčkat a starat se o něj. Špatně snáší vysokou vlhkost, může začít plesnivět, praskat a lámat se. Čas od času je třeba ho natřít tenkou vrstvou laku.

Díky těmto vlastnostem je vhodné využívat jej spíše v zimních zahradách nebo pod střechou a na zimu jej schovat.

Zahradní nábytek z umělého ratanu

Umělý ratan je díky své odolnosti a snadné údržbě velmi oblíbený druh nábytku, kterým vhodně vybavíte svou zahradu či terasu. Dále má tento nábytek dobrou nosnost, stabilitu a lze ho dovybavit čalouněnými sedáky pro pohodlné sezení. Navíc na Vaší zahradě bude jistě dominantou díky svému luxusnímu vzhledu.

Naopak jeho nevýhodami jsou špatná skladnost, vyšší hmotnost (kovový výplet) a v neposlední řadě také vyšší cena oproti ostatním materiálům.

Dřevěný zahradní nábytek

Pokud chcete využít přírodní dřevo, je na trhu dostupných hned několik materiálů – od klasických tuzemských dřevin až po ty exotické, jako jsou bambus, eukalyptus, meranti, durian a velmi oblíbený teak. Tyto materiály je však třeba ošetřovat vhodným olejem nebo přípravkem, který je určen přesně na určitý typ dřeviny, aby nedocházelo k jeho poškození.

 

Kovový zahradní nábytek

Kovový zahradní nábytek je vzdušný, designově rozmanitější a navíc oproti jiným materiálům jej můžete snadno udržovat, jelikož nevyžaduje žádná povrchová ošetření. Nejvíce používaným materiálem na výrobu kovového zahradního nábytku je hliník. Kovový nábytek je třeba chránit před nadměrnou vlhkostí a na zimu nebo při delší době nepoužívání ho stačí uklidit na suché místo.

Plastový zahradní nábytek

Plastový zahradní nábytek je stále velice oblíbený a to především svou nízkou pořizovací cenou a snadnou údržbou, kdy jej stačí jen omývat a na zimu uklidit. Po estetické stránce Vás ovšem příliš nezaujme a také má nižší nosnost a výrazně menší odolnost proti poškrábání než ostatní materiály používané na výrobu zahradního nábytku.