Výběr stolu do kanceláře

Většinou vám zaměstnavatel neumožní výběr vybavení kanceláře, ale najdou se i výjimky. Nejlepší situace je, pokud jste zaměstnavatelem sám sobě. V tom případě je výběr kancelářského nábytku zcela na vás. Tedy pokud tuto činnost nesvěříte designérovi.

Těm, kteří raději spoléhají sami na sebe, se v tomto článku pokusíme pomoci s výběrem kancelářského stolu.  Ačkoliv se to zdá na první pohled zcela jednoduché, opak je pravdou. V kanceláři a většinou u stolu strávíme třetinu dne, a proto se vyplatí výběr psacího, případně pracovního stolu nepodcenit.

Velmi důležité je ještě před výběrem samotného stolu dobře zvolit jeho umístění v místnosti. Podstatnými aspekty jsou zejména osvětlení denním světlem, tedy pozice stolu vůči oknu. U praváků by mělo světlo přicházet z levé strany a u leváků naopak, abyste si rukou nevytvářeli stín. Taky je nutné myslet na to, aby vám při práci z okna nesvítilo slunce přímo do očí, případně aby se nezrcadlilo v monitoru počítače. To by mohlo radost z nového stolu zcela zkazit.

Pokud jste pro budoucí stůl našli vhodné umístění, můžete přejít k výběru samotného stolu. Nejprve je vhodné se zaměřit na jeho velikost. Ta se odvíjí hlavně od účelu použití a od prostoru, který máte k dispozici. Pokud máte prostoru dost, zvolte raději stůl větší, praxe ukazuje, že po čase vám ani ten větší nebude stačit. Větší stůl také umožňuje zvolit více úložného prostoru, který se vždy hodí.

Dalším aspektem je tvar. Pokud to dispozice místnosti dovolí, pěkné i velice praktické jsou stoly rohové. Pracovní deskou jste jakoby obklopeni a vše máte hezky po ruce, aniž byste museli s židlí popojíždět nebo se natahovat. V případě potřeby je taky možné jednoduché rozšíření pracovní plochy na obě strany různými nástavci, které jsou dnes již běžně v prodeji. Pro tuto možnost byste měli volit stůl od výrobce, který tyto rozšíření a další doplňky vyrábí přesně k vašemu stolu.

Materiál stolu by měl odpovídat vašemu vkusu a finančním možnostem.

Náročnější zákazníci budou jistě uvažovat o stolu vyrobeném z kvalitního masivního, nejlépe tvrdého dřeva jako je z domácí produkce dub nebo buk. Krásnou kresbu a kvalitní dřevo mají také exotické tropické dřeviny jako je teak, akácie nebo meranti a další. Celodřevěné stoly budou mít sice dosti vysokou cenovku, ale odměnou vám bude luxusní vzhled a přirozená krása dřeva.

Praktičtější a o poznání levnější variantou jsou stoly vyrobené z dřevotřísky. Povrchová úprava je pak provedena dýhou z pravého dřeva, nebo levnějším a současně odolnějším laminováním. Tyto materiály mohou být použity samostatně, nebo v kombinaci s kovovými konstrukčními prvky. Právě stoly v kombinaci LDT a kov jsou nejvhodnější pro běžné kancelářské použití. Vynikají svou odolností povrchu i konstrukce a při obvyklém používání jsou prakticky nezničitelné. Dostupné je také mnoho nástaveb a nástavců nejrůznějších druhů a tvaru. Skutečnost, že se tyto kancelářské stoly vyrábějí v poměrně velkých sériích, snižuje jejich cenu, která je tak velice výhodná. Příliš nízká cena však může být také známkou výrobních úspor s vlivem na kvalitu. Pozor je nutné dát hlavně na tloušťku pracovní desky, která by měl být minimálně 25 mm, aby nedocházelo k jejímu průhybu. Ostatní prvky by měly být vyrobeny z LDT o síle nejméně 18 mm. Některé zahraniční firmy pracují i s deskami o síle 16 mm, což může být nedostatečné.

Dobrou volbou je kvalitní kancelářský nábytek vyráběný českými firmami Hobis nebo Alfa Interiér Říčany. Produkty od těchto českých výrobců i mnohé další naleznete na stránkách e-shopu interion.cz.