Dobré osvětlení dělá dobré bydlení

Je to opravdu tak, jak je uvedeno v nadpisu tohoto článku. I všedně vypadající interiérové vybavení lze vhodně zvoleným osvětlením pozvednout na výrazně vyšší úroveň. Nesmíme ale zapomínat, že osvětlení není jen estetickou záležitostí, ale hlavním smyslem osvětlení je dobrá viditelnost na prováděné činnosti. Z toho vyplývá, že světelné podmínky se budou lišit dle účelu osvětlení a současně dle využití daného prostoru. V následujících řádcích shrneme některá základní pravidla pro volbu a umístění světelných zdrojů.

Pokud jde o technickou stránku výběru světelných zdrojů, z hlediska úspory energie i variability na celé čáře vedou světla vybavená LED diodami. Běžné Edisonovy žárovky se už prakticky nevyužívají a také o něco úspornější výbojková svítidla už jsou na ústupu, a i ty už bývají nahrazovány světly s LED technologií. Vstupní investice do LED osvětlení je sice o něco vyšší, ale vzhledem k vysoké životnosti LED zdrojů, jejich energetické úspornosti a mnohem širším možnostem využití se rozhodně vyplatí, a není tedy třeba dlouze váhat.

 

Mnohem složitější situace nastává při výběru samotných svítidel. Zde musíte zvážit poněkud více aspektů:

  • Zabarvení světla – obecně se lze řídit pravidlem, že studenější odstíny, které se více blíží barvě denního světla, jsou vhodnější pro osvětlení pracovních ploch, a naopak teplejší odstíny blížící se barvě přírodního ohně jsou vhodnější pro osvětlení prostorů určených pro odpočinek a relaxaci.
  • Umístění světelného zdroje – pokud se jedná o světlo potřebné k nějaké práci nebo četbě, umístěte jej tak, abyste si při této činnosti nestínili některou částí vašeho těla. Světlo by tedy mělo dopadat ve většině případů shora a u praváků spíše z levé strany, ale tak, aby nesvítilo do očí. Také světlo určené do prostor pro odpočinek by rozhodně nemělo oslňovat. Pro tento účel je nejvhodnější umístit světelný zdroj tak, aby prostor nebyl osvětlován přímo, ale odrazem od stěn, podlahy nebo stropu. Výhodou je také možnost regulace intenzity, případně i barvy osvětlení dle momentální potřeby. Pokud se jedné o designové svítidlo, které slouží spíše jako dekorace, volte spíše slabší světelný zdroj.
  • Podle těchto pravidel pak můžete začít instalovat osvětlení do jednotlivých místností. V té době byste však už měli mít jasno o rozestavení nábytku. Myslete na to, že ve většinu pokojů bude nutné vybavit všemi základními typy osvětlení, tedy pracovním i relaxačním, případně i čistě designovým. Toto platí pro obývací pokoj, kde můžete chtít číst, sledovat televizi, pracovat i pobýt s hosty. Stejně tak vybereme osvětlení i pro dětský pokoj, protože i vaše děti musí dobře vidět na studium, ale také často využijí příjemné, tlumené osvětlení pro odpočinek. Obdobné je to i v prostoru kuchyně, kde se také bude hodit centrální osvětlení pravděpodobně teplejšího svitu a několik dalších bílých světelných zdrojů, pro detailní osvětlení pracovní plochy, dřezu a sporáku. V předsíni pak můžete podle její velikosti a tvaru volit mezi osvětlením stropním a nástěnným. Možné je, dle potřeby i doplnění o noční osvětlení. U osvětlení koupelny je třeba dbát na bezpečnost a o výběru a umístění svítidel vhodných do vlhkých prostor se raději poradit s odborníkem. I zde ale budeme potřebovat intenzivnější, ale neoslňující osvětlení u zrcadla a umyvadla pro pohodlnou a dokonalou hygienu i kosmetiku a současně tlumené osvětlení pro relaxaci.

Asi nejsložitější bude výběr toho správného designu jednotlivých svítidel, které jsou dnes na trhu v takové variaci materiálů, barev a tvarů, že si můžete přát prakticky cokoliv, co vyhovuje vašemu vkusu. S výběrem můžete začít třeba v e-shopu Interion.cz v kategorii osvětlení: https://www.interion.cz/osvetleni/ , kde najdete velký výběr nejrůznějších designových svítidel i tak výjimečných, jako je třeba lustr vyrobený z husího peří. Pokud nevěříte, že něco takového skutečně existuje, přesvědčte se sami.

Závěrem pak ještě několik tipů:

  • Je velice efektní, bodově osvětlit prvky interiéru, které se Vám líbí a na které byste rádi upozornili i své případné hosty. Můžou to být obrazy, sošky nebo i cokoliv jiného.
  • V této souvislosti je dobré připomenout, že pokud nemáte ideálně rovné stropy či stěny, není vhodné šikmé osvětlení této plochy, které veškeré nerovnosti hodně zvýrazní a nevypadá to pak hezky
  • Osvětlení záclony ze strany od okna zamezí zvědavým pohledům zvenčí do vašeho soukromí, Pro tento účel bude asi nejvhodnější světelný LED pásek instalovaný kolem okna. Postačí však i lampička postavená na vnitřním parapetu.
  • Místa, kudy jen procházíte, je dobré vybavit pohybovými čidly, které za vás světlo rozsvítí i zhasnou
  • Zapnutá televize by nikdy neměla být jediným světelným zdrojem v místnosti. Tento stále ještě rozšířený zlozvyk neprospívá vašim očím. Nejlepší umístění tlumeného světelného zdroje pro tento účel je přímo za televizí. Světlo nemůže svítit do očí a současně oči nevnímají obrazovku jako jediný světelný bod.

Některé z těchto tipů pro vás možná nejsou novinkami, ale někomu jinému mohou pomoci. Pokud znáte i další, napište nám je na info@interion.cz a my je budeme do článku postupně doplňovat. Můžete také poslat fotografie, jak se osvětlení interiéru povedlo vám.