Není botník jako botník

Psát článek o výběru botníku se vám může zdát zbytečné. Vždyť jsou všechny skoro stejné. Opak je ale pravdou. Když po mně chtěla žena, ať se podívám na internetu a vyberu do předsíně nějaký regál na boty, ať se neválejí po podlaze, okamžitě jsem zjistil, že to až tak jednoduché nebude. Botníků a různých polis a stojanů sloužících k uložení obuvi je dnes na trhu spousta a každý má své výhody a nevýhody. Předpokládám, že nebudu sám, kdo stojí před podobným rozhodnutím, a proto jsem se rozhodl svoje čerstvě nabyté zkušenosti zveřejnit.

Jakou máme předsíň – tvar a rozměr botníku

Naše předsíň je menší, čtvercová a proto musíme šetřit místem. Zde se bude hodit botník obdélníkového tvaru, nejlépe vyšší a integrovaný do předsíňové stěny.

Pokud máte k dispozici více místa, asi bych doporučil raději botníky dva až tři než jeden velký. Asi všichni víme, kolik párů obuvi potřebují zejména ženy každodenně. Proto se bude hodit jeden botník, nebo spíše otevřený regál na tuto momentálně každodenně používanou obuv. Regál může být klasický obdélníkový o rozměrech dle dispozic. Efektní a praktické jsou taky kruhové, otočné stojany na obuv. Do druhého, uzavřeného botníku pak můžeme dát ostatní, méně frekventované sezónní boty. Třetí botník pak může sloužit pro mimosezónní obuv. Ten však již nemusí být nutně umístěn přímo v předsíni.

Používané materiály

Pro výrobu uzavřených botníků je nejčastěji používaným materiálem laminovaná dřevotříska – tzv. LTD. V kvalitním provedení je tento materiál velmi odolný proti oděru i vlhkosti, což je pro botník důležité, protože zde ukládáme i boty s mokrou podrážkou. Samotný laminovaný povrch je voděodolný vždy. Pozor je však třeba dát na pečlivé provedení a nalepení hran.

Na trhu jsou i dražší a luxusnější botníky z masivního dřeva. Pokud je masivní dřevo dobře ošetřené a nalakované kvalitním tvrdým lakem, jedná se o krásný kus nábytku z přírodního materiálu s dlouhou životností

Otevřené botníky, nebo chcete-li regály na obuv, jsou zase vyráběny nejčastěji z oceli, případně kombinace oceli a dřevotřísky nebo masivního dřeva. Opět záleží na provedení a povrchové úpravě jednotlivých dílů, ale obecně jsou kovové botníky téměř nezničitelné.

Konstrukce a provedení

Jak jsem už zmínil, klasikou jsou botníky obdélníkového tvaru. U kovových regálů na boty jsou police většinou pevné a hloubka botníku tedy musí být větší než délka boty běžné velkosti. Tyto jsou otevřené a tím také přehlednější. Pro úsporu místa mohou mít botníky police, které se po zavření víka i s vloženou obuví nakloní asi do úhlu 45 stupňů a hloubka botníku tak může být zhruba poloviční. Musíte se však smířit s tím, že do tohoto botníku neuložíte vysokou zimní obuv, protože prostor mezi policemi je po sklopení malý. Tyto botníky jsou uzavřené a víka mají výklopná, s uchycením v dolní části. Police se pak vyklápí současně s víkem. Další možností je pak použití běžných dvířek. A závěrem ještě jeden zajímavý postřeh týkající se polic botníků. Tyto jsou buďto plné nebo tvořeny roštem. Je dobré si uvědomit, že pokud uložíte do botníku s roštem boty s mokrou, případně ušpiněnou podrážkou, nečistoty zákonitě napadají a natečou dovnitř bot na polici pod nimi. Proto bych radil vybírat raději botníky s plnými policemi a v případě roštu opatřené pod ním vyjímatelnou voděodolnou záchytnou deskou.

Dalším konstrukčním provedením vyskytujícím se na trhu jsou botníky a regály na obuv pro umístění do rohu, s možností zavěšení na zeď nebo již jednou zmíněné kruhové otočné regály.

Takže pokud jste si vybrali například na www.interion.cz nějaký pěkný a praktický botník, zbývá jen udělat pořádek ve vaší obuvi. Když budete mít štěstí, můžete najít poklad ve formě dávno zapomenutého páru bot po babičce nebo mamince, které jsou zrovna teď zase módním hitem.