Montáž kuchyně svépomocí

Pokud dnes zakoupíte novou kuchyňskou linku, ať už v kamenném obchodě nebo v e-shopu, musíte počítat s tím, že vám bude předán určitý počet kartonových krabic. V každé krabici bude zpravidla uložena jedna kuchyňská skříňka. Při převzetí proveďte kontrolu počtu dodaných krabic a neporušenosti jejich obalu, abyste předešli případným problémům.

 

Kuchyni máte doma, ale ještě zdaleka jako kuchyně nevypadá. Co je třeba učinit, aby se to změnilo, vám poradíme v následujících řádcích. Nejjednodušší je svěřit montáž odborníkům, ale to stojí nemalé peníze a vy určitě nejste žádní nešikové, takže se do montáže pustíte sami. Pokud máte možnost zajistit si zručného pomocníka, určitě to nebude na škodu. Ve dvou to půjde mnohem lépe.

Základní pravidlo je, rozbalit vždy pouze jednu krabici. Teprve až dokončíte montáž jejího obsahu a nezbydou žádné díly, pusťte se do další. Zamezíte tak pomíchání dílů patřících k různým skříňkám.

V každé krabici by měl být montážní návod s grafickým znázorněním, případně i popisem montáže a výčtem dodaných dílů. Proveďte tedy kontrolu úplnosti balení, a pokud nic nechybí, můžete se pustit do práce. Většinou si vystačíte se základním nářadím, tedy plochým a křížovým šroubovákem, kladívkem, případně gumovou paličkou. Hodit se můžou taky kombinované kleště a zcela jistě také využijete vodováhu a svinovací metr.

Korpus skříňky

Díly a montážní materiál si přehledně rozložte na měkkou podložku, například na koberec. Zabráníte tak jejich poškrábání. Postupujte podle montážního návodu. Zpravidla budete začínat složením těch největších dílů – desek, které tvoří samotný korpus skříňky. Nejprve si dle návodu ujasněte, jak budou desky budoucí skříňky vzájemně situovány, a do předvrtaných děr na laminované ploše opatrně zatlučeme dřevěné kolíky. Pokud je přiložena tuba s lepidlem, před zatlučením naneseme na kolíky tenkou vrstvu. Potřete také vyčnívající části kolíků a přisaďte příslušnou desku, která bude mít předvrtané otvory pro kolíky na hraně. Postupujte opatrně, vyvarujte se kývavých pohybů mimo osu kolíků, aby nedošlo k vylomení desky. Pro tuto část montáže se bude hodit pomocník. Desky sesaďte nadoraz poklepem dlaní nebo přes kousek desky kladívkem. Pokud má vaše skříňka předvrtané ještě další otvory a montážní balíček obsahuje větší šrouby s hlavou pro imbusový klíč – tzv. „konfirmáty“ zajistíme spoje desek ještě těmito šrouby. Imbusový klíč bývá součástí montážního balíčku. Tak jako ostatně všechny šrouby, dotahujte opatrně, aby nedošlo ke stržení závitu. V případě, že jsou spoje zajištěny „konfirmáty“, není bezpodmínečně nutné použití lepidla. Skříňku je pak možné, v případě potřeby bez poškození demontovat.

Pokud máte složeny všechny stěny, korpus je stále nestabilní a je třeba s ním manipulovat velice opatrně. Ke konečnému zpevnění dojde až po připevnění tenké zadní desky. Ta může být připevněna dvěma způsoby. Může být vložena do drážky vyfrézované v zadní části stěn skříňky. V tomto případě bylo nutné tzv. „záda“ vložit ještě před montáží poslední stěny. Pokud desky nemají drážku, mají zpravidla tzv. polodrážku v zadních hranách, kam vložíte “záda“ a ty pak po obvodu přitlučete dodanými hřebíčky. Tím je korpus hotov a můžete se pustit do montáže kování.

 

Kování, dvířka, zásuvky

Zde záleží, o jakou skříňku se jedná. Postup se může mírně lišit podle typu skříňky. Většinou však má skříňka dvířka s úchytkami a uvnitř police. Nejprve zkompletujte dvířka montáží závěsů (pantů) a úchytek. Panty vložte do větších otvorů předvrtaných na kraji dvířek a zajistěte šroubky. Poté namontujte úchytky. Do vnitřku skříňky upevněte podpěrky polic. Dvířka ani police zatím na skříňku nemontujte, odložte je bokem s označením, ke které skříňce patří. Při následné manipulaci by byly zbytečným závažím.

Trochu pracnější je montáž skříňky se zásuvkami, protože i ty jsou rozložené na jednotlivé komponenty. Všechny díly jsou však již z výroby předvrtané a předfrézované, takže je s pomocí návodu složíte asi tak jako Lego. Měřit není nic potřeba, spolehněte se na přesnost výroby. Na hotové zásuvky opět s využitím předvrtaných otvorů připevněte patřičný díl výsuvu a na čelo pak úchytku. Zbylý díl výsuvu pak namontujete do vnitřku skříňky a samozřejmě opět nic nevrtejte a pro připevnění využijte předvrtané otvory. Hotové zásuvky opět odložte bokem a nezapomeňte si poznačit, ke které skříňce patří. Obdobně složíme i ostatní skříňky.

 

Montáž horních skříněk na stěnu

Horní skříňky se na stěnu montují pomocí montážní lišty. Ta může být součástí balení, ale v některých případech je ji nutno dokoupit. S nákupem vám rádi poradí v každém hobbymarketu. Nejprve namontuje komponenty lišty na jednotlivé skříňky a to do stejné výšky. Následně přimontujte závěsnou lištu na zeď. Vzdálenost mezi pracovní deskou a horními skříňkami by měla být v rozmezí mezi 50 – 70 cm. Lišta musí být připevněná v rovině, což kontrolujte vodováhou. Pokud je stěna pro montáž zděná nebo panelová, postačí montovat na běžné hmoždinky. Montáž na sádrokarton, případně umakartové jádro v paneláku a podobný materiál raději konzultujte s  odborníkem. Pokud máte lištu připevněnou, zavěste postupně všechny horní skříňky. Zase se nám bude hodit nějaký pomocník. Skříňky vyrovnejte do roviny a vzájemně spojte

Ustavení spodních skříněk

Teprve nyní můžete ustavit spodní také spodní skříňky. Nebudou přistaveny až ke stěně, protože za nimi musí zůstat prostor pro trubky přívodu a odpadu vody, případně plynu a elektrické kabely. Pracovní deska má hloubku 60 cm a hloubka spodních skříněk včetně dvířek je obvykle 47-50cm.  Vpředu počítejte s přesahem pracovní desky přes dvířka 1-1,5cm. Mezi stěnou a dvířky tedy zůstane prostor asi 10cm. Skříňky teď můžete seřadit, vyrovnat a vzájemně spojit přes boční stěny. Buďto budou předvrtány otvory a přiloženy speciální dvoudílné spojovací šrouby, nebo můžete použít obyčejné vruty. Ty by měly být asi o 2 mm kratší než síla dvou spojovaných desek. Pak na korpusy spodních skříněk, zatím jen volně, položíme pracovní desku. Nyní můžete namontovat připravená dvířka. Nebojte se, opět zde budou přesně předvrtané otvory pro vruty. Po namontování dvířka seřiďte výškově posunutím nahoru nebo dolů v oválných otvorech pantů. Pak seřizovacími šrouby na pantech seřiďte jejich vzájemnou polohu a svislé mezery mezi nimi. Teď zkontrolujeme vzájemnou polohu skříněk a pracovní desky a desku zespodu několika vruty připevníme. K zadní části pracovní desky připevněte vruty těsnící lištu, která zabrání zapadnutí předmětů a zatečení tekutin za skříňky. Při montáži a seřízení dvířek horních skříněk bude postup stejný.

 

Montáž dřezu a baterie

Pokud jste si s kuchyní objednali celoplošný dřez, je to jednoduché. Dřez namontujte na patřičnou skříňku místo pracovní desky. Vodovodní baterii osaďte na dřez ještě před jeho montáží na skříňku. Montáž bude podstatně méně namáhavá. Otvor pro baterii je většinou již předvrtán z výroby. Dřez pak vybavte sifonem a napojte jej na odpadní potrubí. Zapojte také přívod vody a zkontrolujte těsnost. Vložením polic pak montáž zakončete. Nyní už můžete své dílo slavnostně předat manželce.

Po zapojení elektrických a plynových spotřebičů, které raději přenechejte odborníkům, můžete začít svou novou kuchyň plně využívat. Hodně radosti a skvělých jídel vám přeje e-shop s nábytkem Interion.cz.